FORUM O MOPSACH

Forum miłośników psów rasy mops. Informacje, ciekawostki i porady. Podziel się swoim doświadczeniem lub skorzystaj z doświadczenia innych. Dołącz do mopsiej watahy na Facebooku: Mopsiarnia. Chcesz więcej? Odwiedź naszą stronę: www.mopsiarnia.club

Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 08:18


Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dysplazja u mopsa???
PostNapisane: sobota, 15 paź 2011, 09:53 
Nowy Miłośnik
Nowy Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 paź 2011, 09:46
Posty: 1
Płeć: KOBIETA
Proszę o pomoc. Mojej 6 miesięcznej mopsicy tak jakby stuka w biodrach. Byłam u weta ale on stwierdził (bez konkretnego badania), że to strzela w kolanach ale ja na 90% wiem że to biodra. Jak je głaszczę po biodrach to też tak robi,coś przeskakuje. Weterynarz powiedział, że to nie jest dysplazja bo ona u mopsów nie występuje ,a ja wyczytałam że 62 %mopsów ma dysplazję. Nie wiem już kogo słuchać...Może ktoś z was - właścicieli mopsów, ma jakieś doświadczenie????


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 paź 2011, 09:53 


Góra
  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: środa, 19 paź 2011, 17:06 
ABSOLUTNY MOPSOMANIAK
ABSOLUTNY MOPSOMANIAK
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 cze 2010, 14:31
Posty: 185
Lokalizacja: Wciąż w podróży!
Płeć: KOBIETA
Imię mopsa: Homer
Psy również cierpią na dysplazję, tak jak ludzie i nie ma tu wyjątku, że mopsy nie, a inne rasy tak. W ksiązkach, napisane jest, że jest to choroba, dotycząca głównie dużych ras, ale spotyka też i małe rasy a nawet kundelki. Dysplazja ujawnia się już podczas lat szczenięcych. Nawet od 5 miesiąca. Trzeba szybko interweniować w tej sprawie, jeśli masz podejrzenia, że to właśnie to.
Dysplazja, to choroba wrodzona i u psów, wynika z chowu wsobnego. W dodatku, chyba nawet w 90% obejmuje oba stawy. Rzadziej tylko jeden. Co do badań, można je wykonywać od 6-miesiąca życia szczeniaka, ale wyniki mogą wypadać błędne w 20%. Jest to badanie radiologiczne i najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy piesek ma ukończony rok. Po badaniu radiologicznym, poddaje się psa badaniu klinicznemu na znieczuleniu. Są cztery stopnie dysplazji, w zależności od charakteru zniekształcenia stawu biodrowego.
Czy piesek kuleje i piszczy podczas ruchu? To w sumie główne objawy.
Idź do innego weta i jeszcze raz powiedz o swoich obawach. Nigdy nie wiadomo, małe rasy cierpią rzadziej na dysplazję, ale...cierpią.
Dodam jeszcze, że mój Homer, też miał tak incydent jak był mały. Zaczął mi kuleć na tylną łapę. Byłam u weta i nic groźnego nie stwierdził. Co prawda nie stukało mu w biodrach, ale nie chciał stąpać wcale na tą łapkę, przed długi czas.
U mopsów trzeba uważać na zwyrodnienie stawów. Dlatego jeśli mieszkasz w bloku, na którymś piętrze, to radziłabym znosić psiaka na rękach na spacery.

_________________
Portal główny naszego forum: https://www.mopsiarnia.club


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: środa, 19 paź 2011, 17:15 
Aktywny Miłośnik
Aktywny Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 2 lip 2010, 22:39
Posty: 38
Lokalizacja: Chodzież
Płeć: MĘŻCZYZNA
Imię mopsa: Misiek
MOPSiara napisał(a):
Psy również cierpią na dysplazję, tak jak ludzie i nie ma tu wyjątku, że mopsy nie, a inne rasy tak. W ksiązkach, napisane jest, że jest to choroba, dotycząca głównie dużych ras, ale spotyka też i małe rasy a nawet kundelki.


Osobiście znam ludzi, którym pies cierpiał na dysplazję i nie był to owczarek ani jakiś dog. Zwykły, mały mieszaniec, pudlowaty.
Warto zastanowić się też nad odżywianiem. Cytuję (szczenieta.pl):

"Z różnych obserwacji wynika, że liczba kalorii zjedzonych przez psa, jak i wiek w jakim pies dostarcza określony ładunek energetyczny z pożywienia mają największe znaczenie przy powstawaniu dysplazji u psów genetycznie obciążonych tą przypadłością.
Udowodniono eksperymentalnie, że otyłość zwierzęcia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji u genetycznie obciążonych psów. Oznacza to, że dbanie o prawidłową wagę chroni i zapobiega chorobom stawów, włączając w to dysplazję biodrową. Psy genetycznie predysponowane do dysplazji i mające nadwagę są dlatego obarczone najwyższym ryzykiem zachorowania ze wszystkich. Źle prowadzone najczęściej zapadają na choroby zwyrodnieniowe stawów."


Dieta, zła czy dobra, ma swoje odzwierciedlenie we wszystkim. Zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.
Czy Twój mops jest otyły? Nie mówię, że od razu dysplazja, ale może jego waga obciąża mu stawy i negatywnie wpływa na ich rozwój.

_________________
Mops Cię nie obroni przed złodziejem, ale za to pokocha Cię najbardziej ze wszystkich i stanie sie Twoim najwiekszym skarbem...pilnuj więc, żeby jego tobie nie ukradli...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: środa, 19 paź 2011, 17:18 
Aktywny Miłośnik
Aktywny Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 2 lip 2010, 22:39
Posty: 38
Lokalizacja: Chodzież
Płeć: MĘŻCZYZNA
Imię mopsa: Misiek
I jeszcze jedno:

" Psy narażone genetycznie na dysplazję mając w młodym wieku nadmiar forsujących ćwiczeń ruchowych częściej zapadają na to schorzenie. Z drugiej strony wiadomo, że psy z dobrze wykształconą masą mięśniową rzadziej chorują od tych, chudych słabo umięśnionych. Tak, więc utrzymanie dobrej kondycji i dobrej masy mięśniowej zmniejsza ryzyko dysplazji. Należy więc pozwalać młodym psom na ruch, pływanie, czy bieganie w odpowiednich proporcjach, wybierając te formy aktywności, które są mało obciążające dla stawów. Nie należy młodych psów angażować np. do sportów i zabaw, gdzie skoki, jak np. w frisbee powodują duże obciążenie stawów."

To też wydaje mi się logiczne, że jeśli przetrenujesz szczeniaka, może mieć problem ze stawami. A tym, które mają genetyczne skłonności do dysplazji, zwiększa się ryzyko na zachorowanie. Mopsy nie są dobrymi kompanami dla ludzi kochających sport. Nie można je narażać na duży wysiłek.

_________________
Mops Cię nie obroni przed złodziejem, ale za to pokocha Cię najbardziej ze wszystkich i stanie sie Twoim najwiekszym skarbem...pilnuj więc, żeby jego tobie nie ukradli...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: piątek, 2 sie 2013, 14:02 
Nowy Miłośnik
Nowy Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 2 sie 2013, 13:50
Posty: 1
Płeć: KOBIETA
Ja również mam 6-miesięcznego mopsa który ma dysplazje stawów biodrowych co wykazał RTG,jak to mops jest żywy i chce dużo się bawić a po takiej zabawie w domu ledwo co chodzi-kołysze zadem podczas chodzenia,przeskakuje mu staw biodrowy po przyłożeniu ręki do uda psa.Nie wiem co robić-chirurg zaproponował operacje dla pieska jedną do wyboru:Plastyka DAR lub Dekapitacja .Wydaje mi się ,że dekapitacja byłaby lepszym rozwiazaniem ponieważ lekarz mówił,że przy plastyce do 8tyg piesek musi mieć duże ograniczenie ruchu i lepiej jak jest to piesek spokojny a mój mops raczej do takiech nie należy.Czy ktoś miał podobną sytuacje z mopsikiem i mógłby mi doradzić co robić?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: piątek, 14 mar 2014, 09:38 
Nowy Miłośnik
Nowy Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 wrz 2011, 20:28
Posty: 1
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: KOBIETA
Imię mopsa: Zara
U mojej 3-letniej mopsiczki również stwierdzono dysplazję obu stawów po dwóch incydentach w krótkim odstępie czasu, kiedy Zara sygnalizowala ból, nie mogła usiąść ani wchodzić pod górę (nawet krawężnik był dla niej nie do pokonania). Wcześniej nie było żadnych niepokojących objawów. Okazało się, że ma już zanik mięśni i duże zmiany zwyrodnieniowe. Zdecydowaliśmy się na dekapitacje główki kości udowej (lewa noga). Operacja była w grudniu, Zara jest rehabilitowana i zaczyna już ładnie chodzić na tej nóżce, ale trzeba ją powstrzymywac od biegania. Dostaje też preparaty dla psów wzmacniające stawy.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: środa, 5 lip 2017, 18:05 
Nowy Miłośnik
Nowy Miłośnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 lip 2017, 18:02
Posty: 1
Płeć: KOBIETA
Słuchaj u nas mieliśmy podobne problemy ze stawami. Młoda normalnie kulała. Na szczęście pomógł preparat Vetinea - na ból stawów u psa, który polecił nam wet. Warto spróbować :)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: dysplazja u mopsa???
PostNapisane: czwartek, 17 sie 2017, 11:38 
ABSOLUTNY MOPSOMANIAK
ABSOLUTNY MOPSOMANIAK
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 cze 2010, 14:31
Posty: 185
Lokalizacja: Wciąż w podróży!
Płeć: KOBIETA
Imię mopsa: Homer
milexica napisał(a):
Słuchaj u nas mieliśmy podobne problemy ze stawami. Młoda normalnie kulała. Na szczęście pomógł preparat na ból stawów u psa, który polecił nam wet. Drogi nie jest, warto spróbować :)


Vetinea, którą polecasz, to tylko suplement diety. Oczywiście warto te lub inne kapsułki na stawy wprowadzić w dietę psa, jeśli jest taka potrzeba lub profilaktycznie. Jednak nie jest to lekarstwem, które wyleczy ewentualne schorzenie.

_________________
Portal główny naszego forum: https://www.mopsiarnia.club


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 sie 2017, 11:38 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL